Mit fogsz tanulni a mérlegképes könyvelő képzésen?
A képzésen összesen 7 modul (tantárgy) van.
Ha nem rendelkezel szakmai előképzettséggel, akkor mind a 7 modult meg kell tanulnod.
Ha van szakmai előképzettséged, akkor bizonyos modulok alól felmentést kérhetsz.
A következő táblázat soraiban látod a modulokat, az oszlopaiban pedig a végzettségeket.
Azt is látod, hogy a végzettségeddel kérhetsz-e felmentést, és ha igen, akkor mely modul(ok) alól.
Nézzük a modulok tartalmát!
Figyelem, nem sorrendben megyünk, sőt, 3 modult összevontan ismertetünk!
1. modul: Gazdasági és jogi alapismeretek
Gazdasági és jogi alapismeretek nélkül nem lehet létezni ebben a szakmában. A Gazdasági és jogi alapismeretek modul segítségével megérted majd többek között egy cég belső és külső folyamatait, az egyes társasági formák (Bt., Kft. Rt. stb.) közötti alapvető különbségeket, megismered az egyéni vállalkozás és a gazdasági társaságok alapításának feltételét és el fogsz tudni igazodni a jogszabályok útvesztőjében.
2. modul: Vállalkozások pénzügyei
Milyen szempontrendszer alapján ítéli meg a bank a hitelképességet? Hogyan kell kiszámítani a hitelekhez kapcsolódó kamatot vagy a THM-et (teljes hitel mutatót)? Milyen értékpapírokba érdemes befektetni a megtakarításunkat? Két befektetési alternatíva közül hogy lehet kiválasztani a kedvezőbbet? Ilyen és hasonló kérdéseket válaszol majd meg a Vállalkozások pénzügyei tantárgy.
4. modul: Számvitel és adózás digitális környezetben
A képzésben az adózáshoz és a számvitelhez kapcsolód elméleti ismeretek mellett a gyakorlatra is különös hangsúlyt fektetünk. A Számvitel és adózás digitális környezetben modul során megismerkedünk különböző könyvelő programokkal, azok használatával, és valódi bizonylatok alapján könyvelünk gazdasági eseményeket, különböző adónemekhez kapcsolódó bevallásokat készítünk és a könyvviteli zárlat után a beszámolót is összeállítjuk.
5. modul: Adózási feladatok ellátása
Hányféle adó létezik?
Mennyi adót kell fizetni?
Lehet esetleg kevesebbet?
ÁFA, TAO, SZJA, KATA, SZOCHO, járulékok, helyi adók és még sokféle adónemet és a kapcsolódó törvényi szabályozást is ismernie kell egy mérlegképes könyvelőnek. A könyvelőnek adóbevallást kell készítenie, meg kell szerveznie a vállalkozások adózási feladatait. Az adózással kapcsolatos ismeretanyagot az Adózási feladatok ellátása modul során fogjuk megtanulni.
3. modul: Könyvviteli ismeretek
6. modul: Pénzügyi számvitel
7. modul: Pénzügyi kimutatások összeállítása, elemzése és ellenőrzése
A 3 modul (tantárgy) nagyon szorosan összefügg, nehéz határt húzni közöttük, ezért egyben ismertetjük őket.
Ebben a három modulban tanuljuk meg a könyvelést, illetve a könyveléshez kapcsolódó elemzési és ellenőrzési módszereket.
A Számviteli törvény alapján a vállalkozások többségének minden évben el kell készítenie a beszámolóját, melyben bemutatja, hogy hogyan alakult az év során a vagyona és nyeresége. A könyvelők a vállalkozás élete során előforduló gazdasági események (pl.: anyag, áru vásárlás, termék értékesítés, bérfizetés, hitel felvétel, anyagfelhasználás a termeléshez, ÁFA befizetés stb.) könyvelése mellett tehát pénzügyi kimutatásokat (például beszámolót) is kell, hogy készítsenek.
Érdemes befektetni egy vállalkozásba? Adna hitelt a bank a vállalkozásnak? Milyen a vállalkozás pénzügyi helyzete? Eredményesen gazdálkodott a vállalkozás az elmúlt években? Az ilyen kérdések megválaszolásához körültekintő elemzésre van szükség, melyet minden mérlegképes könyvelőnek tudnia kell.
A könyvelői szakma erős figyelmet kíván, de mindannyian hibázhatunk, hibázunk. Ebből következően minden kapcsolódó munkafolyamathoz (könyvelés, bevallások készítése, a beszámoló összeállítása stb.) célszerű ellenőrzési pontokat beépíteni. A vállalkozás belső ellenőrzési rendszerén túl a különböző intézmények (pl.: adóhatóságok) általi ellenőrzési feladatok jelentik a jogszabályoknak megfelelő működés és gazdálkodás garanciáit.
Közgazdasági Szakközépiskolát végeztem 1996-ban végeztem. Képesitett könyvelő, vállalati tervező, staisztikus képesítést kaptam. Kapok e felmentést? Illetve ha van vkinek felmentése, akkor is végig vesszük a teljes anyagot, vagy csak amiből nincs felmentés?
Kedves Hajni!
Ebben az oktatásszervezőink tudnak segíteni: ujmerlegkepes@penta.hu
Üdvözlöm! 1987-ben végeztem a békéscsabai Sebes György Kózgazdasági Szakközépiskolában Számviteli szakon. Végzettségem képesített könyvelő,vállalati tervező és statisztikus. Érdeklődni szeretnék én kaphatok e felmentést vagy a 7 modult kell elvégezni? Ha kaphatok, úgy mennyibe kerülne és hány hónapos lenne a tanfolyam? Válaszát köszönöm!
Kérlek írj az oktatásszervezőinknek: ujmerlegkepes@penta.hu
Üdvözlöm!
Felmentéssel kapcsolatos kérdésem lenne. Gazdálkodás és menedzsment alapszakot (2015 szeptember-2019 június),valamint számvitel mesterszakot végeztem (2019 szeptember-2022 január). Ilyen esetben csak az első 3 modul alól kérhetek felmentést vagy mindegyikből, kivéve az 5. modult?
Nagyon szépen köszönöm előre is a választ!
Szia!
Számvitel mesterszakkal 5-6 modulból kérhetsz felmentést.
Üdvözlöm!
2018-ban Vám-jövedéki- és termékdíj ügyintéző OKJ szakmát szereztem.
Kérdésem az lenne, hogy ezen végzettséggel milyen felmetést kaphatok?
Köszönettel:
Tóth Ágnes
Kedves Ágnes!
A felmentéseket egy állami rendelet szabályozza. Ezt minden iskolának alkalmaznia kell.
Sajnos a Te végzettségedre nem adhatunk felmentést.
Üdv,1998ban szereztem számítástechnikai programozó és képesített könyvelő szakmai érettségit. Melyik kategóriába sorolják ezek szerint?
Kedves Adrienn!
A jogszabály csak OKJ-s pénzügyi-számviteli ügyintéző végzettségre enged felmentést.
Üdv,
Érettségim van amit kereskedelem marketing szakon szereztem, illetve bizonyítványom van gazdasági informatikából. Tehát tanultam számvitelt, mikro és makroökonómiát. Így kaphatok felmentést valamelyik modulból?
Kedves Brigitta!
Egy minisztériumi rendelet szabályozza a felmentéseket.
A rendelet Közgazdász diplomára, vagy pénzügyi-számviteli ügyintéző OKJ-s vézettségre ad felmentést.
Üdvözlöm!
Én kontírozó könyvelő tanfolyamot végeztem. Erre a képzésre járna valamilyen felmentés?
Előre is köszönöm válaszát.
Kedves Ivett!
Pontosítanád, hogy ez milyen képzés?
Üdvözlöm!
Kérdezni szeretném, hogy OKJ-s pénzügyi- számviteli ügyintézőként is van lehetőség az egyes modulok felmentéseinek igénybevételére?
Köszönettel: Gyapjas Andrea
Kedves Andrea!
Igen, 4 modulból.
Üdvözlöm,
Egy olyan kérdéssel fordulnék Önökhöz, hogy amennyiben tanulmányaimat külföldön végeztem, Szerbiában (magyar nyelven közgazdasági középiskolát, szerb nyelven közgazdasági egyetemet), mind a 7 modul elvégzése szükséges?
Tehát kifejezetten magyar érettségi bizonyitvánnyal nem rendelkezem, csak a fent emlitett diplomákkal.
Köszönöm szépen!
Ebben az oktatásszervezők tudnak segíteni. Kérlek ide írj: ujmerlegkepes@penta.hu
Üdvözlöm,
A segítségére lenne szükségem. Pénzügy mellékszakiranyon és kontrilling főszakirányon végeztem. Néztem a képzés tananyagát. Ezeket tanultam. Nem kaphatok 6 modul alól felmentést? Hová tudok fordulni? Mert nem számvitel alapszak, de a számvitel volt az alap annak a teljesítése arra épült a kontrolling.
Kedves Edina!
A felmentés nem rajtunk múlik, államilag szabályozott.
Sajnos nem adhatunk.
Üdvözletem!
Jól látom, hogy a korábbi pénzügyi-számviteli ügyintèző képzéshez képest már nem kell EU pályázatról beadandót készíteni és azt előadni?
Köszönöm szépen.
Mérlegképesen soha nem is volt
Üdvözlöm!
A felmentésekkel kapcsolatosan lenne egy olyan kérdésem, hogy pénzügy-számvitel alapszakos diplomával (2018-ban kezdtem, most kaptam kézhez a diplomát) a számvitel és adózás digitális környezetben modul letétele után megkaphatom-e a mérlegképes képesítést a képesítő vizsga letétele nélkül? A táblázat szerint igen, de eléggé bizonytalan vagyok, mert az egyetemen pár hónapja még arról volt szó, hogy az ezt szabályozó jogszabály hatályon kívül került és elvileg nem kaphatjuk meg a mérlegképest (eddig automatikusan járt a diploma mellé, akik 2017 vagy 2018 előtt kezdték az alapképzést).
Köszönettel,
Gulyás Róbert
Kedves Róbert!
A legújabb szabályozás szerint egyetlen modulból kell vizsgáznotok.
Üdvözlöm!
2006-ban a Tessedik Sàmuel Főiskola Gazdasàgi Főiskolai karàn vègeztem pènzügy szakon. Ha jòl tudom, akkor mèg nem volt olyan, hogy pènzügy ès szàmvitel szak. Oklevèlben pènzügy szakos közgazdàsz szerepel. A pènzügyi zàròvizsga előfeltètele volt a szàmvitel szigorlat teljesìtèse.
Ez milyen vègzettsègnek szàmìt ès milyen felmentèst kaphatok.
Köszönettel: Dèkàny Mariann
Kedves Mariann!
Mindenképpen kérdezz rá a PM-nél.
Üdvözlöm!
Nincs semmilyen szakmai végzettségem. Csak érettségi bizonyítvánnyal rendelkezem!.
Köszönettel. Dudásné Szűcs Éva
Kedves Éva!
Ez nem probléma, ebben az esetben mind a 7 modult el kell végezni.